Kalifornijos putpelės - PutpeliuUkis/LT

Putpeliu ukis

+37068646300

www.putpeliuukis.lt
Go to content

Kalifornijos putpelės

Apie putpelės > Putpelių veislės
 
KALIFORNIJOS veislės putpelės
 
Kalifornijos veislės putpelės (Lophotryx californica) – pačios gražiausios kuoduotųjų putpelių (kurių yra tik trys rūšys) grupės atstovės. Deja, tėvyniniai paukštininkai mėgėjai dar nepažįsta šių užjūrio gražuolių. Pirmiausiai dėl to, kad kuoduotosios putpelės laikomos kaip dekoratyviniai paukščiai ir tik visai neseniai buvo įtrauktos į Vakarų Europos kultūrą.
 
Kalifornijos putpelės  — labiausiai žinomas kuoduotųjų putpelių atstovas. Jos snapas trumpas, stiprus, truputį lenktas. Kūnas kresnas, suspaustas. Kojos vidutinio ilgio, sparnai platūs, trumpi užapvalinti, 4-oji ir и 5-oji plasnojimo plunksnos ilgesnės už kitas. Uodega gana trumpa ir truputį laiptuota. Galvos viduryje — kuodelis iš  3- 10, bet dažniausiai iš 4-7 plunksnų, kurios išplatėję gale ir susiaurėję prie pagrindo;  kuodo plunksnos užlenktos į priekį ir patinų lygesnės, nei patelių.
 
Kalifornijos putpelės kakta gelsvai balta, virš jos link pakaušio eina siaura balta juostelė, viršugalvis juodai rudas, po juo nuo kuodo link pakaušio eina juoda juosta; pasmakrė, gerklė ir skruostų apatinė dalis juodi ir apriboti balta pusmėnulio formos juosta. Pakaušis, viršutinė kaklo dalis pilkai žydri, kiekviena plunksna su juodu stiebu, juostele ir šviesiomis dėmelėmis gale. Nugara žalsvai tabakinė-ruda, gūžys ir viršutinė krūtinės dalis pilkai žydri, pilvo viduryje žvyniškas raštas iš kaštoniniai rudų plunksnų su juodais apvadais. Kojos  23,5-25 cm, švino pilkumo, snapas juodas.
 
Kalifornijos putpelės patelės plunksnos neišvaizdžios, juodų juostų ant galvos nėra, kaktos srityje purvinokos arba balsvai rudos juostelės, viršugalvis rudai pilkas, gerklė gelsva su tamsesniais ruožais. Krūtinė purvinai pilkos spalvos, apatinė kūno dalis ir piešinys ant plunksnų blyškesnis ir mažiau pastebimas, nei patino.
 
Kalifornijos putpelės dėtis - apie 9-15 tamsiai rudų kiaušinių  su tamsiais taškeliais. Perėjimas trunka 21-23 dienas. 4-5 savaičių sulaukę putpeliukai tampa savarankiški ir jungiasi į būrius. Kalifornijos putpeles galima laikyti ir narvuose ir aptvare. Nakvoja jos tupėdamos ant  kartelių, tuo tikslu sodo aptvare galima pasodinti keletą medžių.
 
Veisimo metu kiekviena Kalifornijos putpelių pora laikoma atskirai, likusį laiką galima jas laikyti būreliu. Patelės deda daug kiaušinių, bet juos retai peri ir tai - tik laikant jas sodo aptvare. Todėl paprastai kiaušiniai padedami į inkubatorių ir putpelės auginamos dirbtinai. Dėtyje būna daug neapvaisintų kiaušinių arba dažnai išvedami silpni jaunikliai.
 
Kalifornijos putpelės, kaip ir kitos kuoduotųjų  putpelių rūšys, šilumamėgiai paukščiai ir, esant temperatūrai žemiau +10'С, jos laikomos šiltoje patalpoje. Jaunikliai turi pasilikti iki pavasario su savo tėvais, o po to jaunus paukščiai suskirstomi poromis ir apgyvendinami atskiruose narvuose. Viskuo kitu - laikymu ir lesinimu - Kalifornijos putpelės niekuo nesiskiria nuo kitų veislių laikymo.
 
 
Prijaukintos putpelės išoriškai pasikeitė žymiai mažiau, nei vištos, nors naminės  putpelės turi didelę gyvąją masę ir ryškesnes mėsingas formas, nei jų laukiniai protėviai. Pagrindiniai pokyčiai, prie kurių dirbo selekcininkai, susiję su jų dėslumu. Naminės japoniškosios putpelės masė 30% viršija laukinės putpelės masę, o kiaušinis sunkesnis  46%.
 
 
Be to, prijaukintos putpelės prarado sugebėjimą skraidyti, joms beveik išnyko instinktas sukti lizdus ir perėti kiaušinius, jos neturi lytinės veiklos žiemos pauzės, po lizdų sukimo nesirenka į būrius. Iš visų biologinių ciklų japoniškosioms naminėms putpelėms liko tik tas, kuris susijęs su poravimusi, kuris gali vykti bet kuriuo metų laiku.
 
 
Kalifornijos putpelės - šilumamėgiai paukščiai, esant žemesnei, nei 5-8°С temperatūrai jas patartina laikyti šiltoje patalpoje. Esant žemoms temperatūroms jos blogai toleruoja didelę drėgmę. Laikyti Kalifornijos putpeles galima narvuose ir aptvaruose.
 
 
Laikant Kalifornijos putpeles reiktų atminti, kad  lizdo sukimo laikotarpiu kiekvieną porą būtina laikyti atskirai. Po lizdo sukimo laikotarpio suaugę ir jauni paukščiai visiškai taikiai egzistuoja viename bendrame aptvare. Laikymui sodo aptvare naudokite natūralų landšaftą, laikant narvuose – narve pritvirtinkite karteles. Laikyti šiuos malonius ir simpatiškus plunksnuočius galima ir narvuose ir aptvare. Jie nakvoja ant šakų. Tam tikslui sodo aptvare galima pasodinti keletą medžių, narve –įrengti keletą patogių  kartelių.
 
 
Patelės deda daug kiaušinių, peri juos retai ir tik laikant aptvare. Todėl paprastai kiaušiniai dedami į inkubatorių ir putpeliukai auginami dirbtinai. Dėtyje būna daug neapvaisintų kiaušinių, neretai išvedami silpni jaunikliai. Putpeliukai iki pavasrio paliekami su savo tėvais, o po to padalinami į poras ir susodinami į atskirus narvus.
Lithuania Parapijonishkes Piliakalnio str.1 LT 13241
Back to content